Wade Wilson aka. Deadpool – Opis postaci

Imię: Wade
Nazwisko: Wilson
Gatunek: Homo sapiens
Pseudonim: Deadpool
Inne pseudonimy: Merc with a Mouth, Jack, Wade T. Wilson, Wildcard, Zenpool
Narodowość: Kanadyjczyk
Stan cywilny: Rozwiedziony (kilkakrotnie)
Zawód: Najemnik
Baza operacyjna: Nowy Jork – Teatr Schaeffera, obecnie Ziemia-616
Pierwsze pojawienie się: New Mutants #98
Twórca: Fabian Nicieza, Rob Liefeld

Opis: Dzieciństwo Wade’a Wilsona nie jest do końca poznane, jako że sam zainteresowany go nie pamięta. Raz przywołał wspomnienia o zaborczej i sadystycznej matce, która wyżywała się nad nim za to, że mąż od nich odszedł kiedy była z Wilsonem w ciąży. Później on miał ją bić kiedy osiągnął dojrzałość. Innym razem wspomniał, że jego matka zmarła kiedy Wade miał 5 lat, zaś ojciec był zatwardziałym wojskowym, który tłukł młodego Wilsona, aż ten wyrósł i został kryminalistą. Pewnego razu ojciec miał spotkać syna kiedy ten już dorósł i pogodzić się z nim. Wade jednak nie odczuwał żadnej sympatii wobec rodziciela więc go zastrzelił. Jeszcze innym razem opowiedział pewnemu pisarzowi, że jego ojciec był kawalarzem, który opowiadał te same, gówniane i nieśmieszne dowcipy oraz który porzucił go i matkę kiedy Wilson był dzieckiem. Jego matka zaczęła regularnie zaglądać do butelki. Twierdzi, że uciekł z domu by jego matka nie musiała wydawać ostatnich pieniędzy na jego utrzymanie.

Ostatecznie wyszło na to, że jego rodzice nadal są razem i żyją w Kanadzie. Zostawili pokój Wade’a w takim stanie w jakim był kiedy Wilson odszedł. Kiedy pewnego razu powrócił w rodzinne strony, Wade nie rozpoznał kompletnie swojego domu ani pokoju, ani swoich rodziców.

Po opuszczeniu gniazda zapisał się do Sił zbrojnych USA. Pomimo swoich niebywałych zdolności został wyrzucony za niesubordynację i unikanie obowiązków, ze względu, że kłóciły się one z jego kodeksem moralnym. Po nieudanej próbie samobójczej, zaraz przed dziewiętnastymi urodzinami, dzięki swoim umiejętnościom, które gwarantowały zlikwidowanie celu, Wade dołączył do oddziału najemników sponsorowanego przez CIA. Niestety nie wiele wiadomo o życiu Wilsona z tego okresu.

Wiadomym jest, że zwiedził kawał świata. Wiele czasu spędził w Azji, gdzie szpiegował krąg wewnętrzny Oyakata dla mafijnego Lorda zwanego The Boss. Spędził tam trzy lata, gdzie miał krótki romans z córką lidera Oyakaty. Kiedy The Boss w końcu zażyczył sobie eliminacji ojca Sazae, Wilson odmówił i powrócił do USA. Zakochał się tam w prostytutce Vanessie Carlysle, z którą planował wspólną przyszłość. Wade został zatrudniony przez interesantów Bliskiego Wschodu, by wyeliminować Brytyjskiego Agenta zwanego Althea, kryptonim Blind Al. Kiedy dotarł do bazy Zaire zabił tam wszystkich z wyjątkiem Al, która uciekła.

Ci którzy wyznaczyli kontrakt na Al, w ramach zemsty zmienili swój cel na Vanesse. Została ona uratowana przez Zoe Culloden, pracownice międzywymiarowej firmy Landau, Luckman, Lake i LeQuare. Od tego momentu Wilson był stale po ich obserwacją. W międzyczasie Wade dowiedział się o tym, że ma 34 nieoperacyjne guzy w ciele i w efekcie zerwał z dziewczyną, bo nie chciał by ta cierpiała i się litowała nad śmiertelnie chorym mężczyzną. Przestał przyjmować chemię i naświetlanie, będąc gotowym na śmierć. 

Po powrocie do Kanady otrzymał szansę na wyleczenie choroby od Departamentu K, gałęzi zbrojeniowej dla Kanadyjskiego rządu. Wilson został królikiem doświadczalnym w projekcie tworzenia nadludzi zwanego Weapon X, tego samego, z którego powstał Wolverine. Nowotwór w ciele Wade’a został zahamowany przez czynnik gojący, który został mu wszczepiony od wspomnianego Wolverine’a. Od tamtego momentu Wilson działał na ich zlecenie wraz z niejakim Sluggo i cyborgami Kane’em oraz Slaybackiem. Vanessa także była członkinią projektu po tym, jak odkryła fakt, że jest mutantem zdolnym zmieniać postać. Otrzymała imię Copycat.

Podczas jednej z misji Wilson zamordował Slaybacka. Nie długo po tym jego czynnik przestał działać tak jak powinien, przerywając remisję nowotworu i powodując zdeformowanie całego ciała. Objawiało się to okropnymi bliznami na całym ciele. Przez to został wydalony z projektu Weapon X i wysłany do hospicjum – placówki gdzie lądowali jemu podobni, by ich leczyć. Jednakowoż, w tajemnicy przed rządem, hospicjum było miejscem gdzie niejaki Doktor Killbrew i jego asystent Ajax (wtedy zwany adeptem) prowadzili sadystyczne eksperymenty. Obstawiali oni bowiem na stole śmierci (ang. the Dead Pool), który z pacjentów umrze jako pierwszy, ku ich uciesze.

Podczas tego czasu Wade nawiązał romans z personifikacją śmierci, która odkryła w nim pokrewną duszę. Wilson zaczął próbować się zabić, by na zawsze być ze swoją oblubienicą, do tego stopnia, że zaczął wołać na Ajaxa po imieniu – Francis (Ajax nienawidzi swojego prawdziwego imienia). Dzięki temu zdobył szacunek innych pacjentów. W ramach zemsty Francis zrobił lobotomię niejakiemu Wormowi, jedynej osobie w ośrodku, którą Wilson mógł nazwać przyjacielem. Wade dobił Worma okazując mu łaskę i skracając jego męki.

To rozwścieczyło Doktora Killbrew, gdyż istniała zasada, że ten który zabija innych pacjentów sam zostanie stracony. Ajax z satysfakcją wyrwał Wilsonowi serce i pozostawił go na śmierć. Nie mniej jednak pragnienie zemsty Wilsona było tak silne, że zaczęło pobudzać uśpiony czynnik gojący, regenerując jego serce. Niestety nie zregenerowało jednak ciała zostawiając go na pastwę takiego wyglądu. Na domiar złego jego psychika po tym wszystkim została poważnie skrzywiona. Powodowała urojenia m.in. te, w którym bohater wie, że jest postacią z komiksu. Po tym Wade uciekł z ośrodka mordując po drodze straż. Dopadłszy Ajaxa, zastrzelił go z dwóch karabinków maszynowych. Po ucieczce z hospicjum z innymi pacjentami przyjął imię Deadpool i kontynuował pracę jako najemnik.

 

Cechy i umiejętności:

 • Genetyczna odporność wytworzona w wyniku eksperymentów: Pozwala mu się oprzeć wszelkim chemikaliom, chorobom, truciznom, itp. Nie mniej jednak Wade’a można powalić odpowiednio skoncentrowaną dawka środków usypiających.
 • Czynnik gojący pozwalający się zregenerować niemal z każdej rany, włącznie z amputacjami kończyn (w tym także głowy). Owa moc pozwala także Wade’owi zregenerować organy od zera. Po ataku Hulka, który zrobił z górnej partii ciała Wade’a miazgę, czynnik uleczył go do stu procent sprawności. Umiejętność ta została mu przekazana od innego mutanta, Wolverine’a. W odróżnieniu jednak od oryginału czynnik Wade’a jest częściowo dyktowany umysłem bohatera.
 • Nieśmiertelność – czynnik zapewnia Wade’owi nieokreśloną długowieczność. Jego persona, z alternatywnej rzeczywistości, nadal była w interesie po 800 latach. Co więcej za ‚błogosławieństwem’ Thanosa, T-Ray przeklął Wilsona zapewniając mu nieśmiertelność, by Wade nigdy nie mógł być z ukochaną Thanosa, Śmiercią.
 • Ulepszone umiejętnościDeadpool posiada super-siłę pozwalającą mu udźwignąć ciężar o masie 2 ton, ponadto jest niebywale zwinny i szybki. Praktycznie się nie męczy. Jego mięśnie nigdy nie wiotczeją i nie zamieniają się w tłuszcz, niezależnie od tego ile przyjmie kalorii.
 • Deadpool potrafi opanować działanie każdej broni w ciągu pięciu minut od wzięcia jej w dłonie.
 • Deadpool jest mistrzem strategii i kamuflażu. Praktycznie każdy cel jaki sobie obierze będzie wyeliminowany.
 • Deadpool jest mistrzem sztuk walki, w wielu dziedzinach. Wygrywał niejednokrotnie z najbardziej doświadczonymi wojownikami świata Marvela, w tym Taskmasterem i Wolverine’em. To udowadnia, że jest on jednym z najlepiej wyszkolonych bohaterów świata Marvela.
 • Deadpool mówi płynnie po niemiecku, japońsku, rosyjsku, hiszpańsku i esperanto.
 • Deadpool jest nieprzewidywalny do tego stopnia, że sam nie wie co zrobi następne. Dzięki temu potrafił wygrać m.in. z Taskmasterem, który nie był w stanie przewidzieć jego kolejnych ruchów. Mógł wyłowić z tego jedynie tyle, iż bohater zazwyczaj atakuje z lewej strony.

Słabości:

 • Deadpool ma fobię przez krowami, czyli tzw. Bovinofobię. Jak sam twierdzi ‚przerażają mnie do zasrania’, bo ich wzrok jest mrożący krew w żyłach, bo wygląda tak jakby ‚czekały’. Możliwe też, iż Wade boi się kurczaków, jak Domino, aczkolwiek jest to możliwe też, że próbuje z nią znaleźć wspólny mianownik, jako, że przy pomocy kurczaka zdołał ją powstrzymać. Jego największym strachem jest jednak to, że zostanie kompletnie sam.
 • Jego stan psychiczny pozwala mu być odpornym na działania telepatów, choć jest  stanie ciągłego leczenia, co sprawia, że jest bardzo niestabilny. Przez to Deadpool często wpada w szał, bez najmniejszej prowokacji, przynajmniej wobec tych, z którymi wie że sobie poradzić. Pomimo czynnika gojącego, Deadpool także czuje ból, choć na pewno nie w takim stopniu jak zwykły człowiek. Niewykluczone jednak, że ów stan nie jest spowodowany czynnikiem gojącym, gdyż w kilku flashbackach jest pokazane, że Wade od małego był trudnym dzieckiem.
 • Deadpool jest nieznośny, co sprawia, że praktycznie nikt nie chce z nim pracować. Wielu bohaterów jest na skraju cierpliwości, podczas ewentualnej, wymuszonej współpracy z Wade’em. Domino nawet raz wspomniała: Najgroźniejzą bronią Wilsona jest jego gęba. Będzie gadał bez sensu podczas walki, odwracając Twoją uwagę i mamiąc Cię, do tego momentu aż się nie poddasz albo nie popełnisz samobójstwa. 
 • Jego system gojący jest zaprojektowany tak, by zastępować zniszczone komórki nowymi, jak najszybszym czasie, w związku z czym trzyma raka na wodzy. Obecnie przedstawiono, że jeśli usunąć jego chorobę i zostawić czynnik w jego organiźmie, to ten by produkował nowe komórki, które jeśli by nie było kontrolowane, zostawiły by na jego cielę masę obrzydliwych narośli, które by ostatecznie eksplodowały. Taki efekt był zaprezentowany na przykładzie Super Skrulli, które przejeły moce Deadpoola.
 • Deadpool był kilkakrotnie poddawany działaniu klątwy, np. od Lokiego, który deklarował mu, iż jest jego ojcem. Klątwa spowodowała, że przez pewien czas wyglądał jak Tom Cruise, a jego twarz była niezniszczalna. Jak sam twierdzi ‚to zrujnowało mi życie, na pewien czas‚. Klątwa została usunięta, kiedy Wade spotkał się z własnym ojcem, na którego natknął się w barze, nie wiedząc nawet o tym. To przeczy temu, iż ojciec Wade’a nie żyje, o czym ten wspominał podczas rozmowy z Cable’em w barze, w komiksie Cable & Deadpool. 

Arsenał:

 • Kostium Deadpoola w kilku wariantach: Deadpool posiada kilka rodzajów strojów min. Przynajmniej trzy rodzaje klasycznych, X-Force, wariant X-Men oraz strój najemnika.
 • Zestaw holograficzny: Pozwala Wade’owi przybrać dowoloną postać. Działa na takiej samej zasadzie, co ten, który posiadał Nightcrawler.
 • Urządzenie teleportacyjne: Deadpool posiadał kilka urządzeń teleportacyjnych, z czego jedno dzielił podczas przygód z Cable’em.
 • Katany: Deadpool posiada parę katan, które potrafi naładować polem siłowym ze swojego kostiumu, by zwiększyć ich efektywność na placu boju, do tego stopnia, że może nimi przeciąć diament.
 • Pozostały arsenał: Deadpool oprócz katan, używał także noży, sai, granatów odłamkowych, karabinków maszynowych, pistoletów min. G18 oraz Desert Eagle. Wszystko zależy od powierzonej misji.
 • Magiczna torba: Deadpool rzekomo posiada magiczną pochewkę, która pozwala mu nosić cały jego aresnał, praktycznie bez jakiegokolwiek obciążenia. Torba mu daje także nieskończoną amunicję.

Ciekawostki:

Bibliografia: 

 • http://marvel.wikia.com/wiki/Wade_Wilson_(Earth-616)
 • http://marvelcomics.pl/bios/index/id/21/Deadpool-[Wade-Wilson]
 • Lektura komiksów
Facebook Comments
Kliknij:
0